Chwile po ciężkim porodzie

Chwile po ciężkim porodzie

14 kwietnia 2018 Wyłącz przez Mieczyslaw

Pierwsze chwile noworodka mogą być bardzo piękne. Na pewno każda matka marzy o bliskości i spokoju tuż po porodzie. Czasami jednak, szczególnie w przypadku komplikacji medycznych, mogą pojawić się pewne utrudnienia.

W sytuacjach standardowych dziecko powinno pozostać przy rodzicach przez pierwsze kilka godzin życia poza łonem matki. W tym czasie położna dokonuje koniecznych pomiarów, pomaga w pierwszym posiłku i obmywa malucha przy mamie. Jeśli jednak sytuacja medyczna wymaga chwilowego rozstania nie należy z tego powodu panikować.

Gdy mama wymaga interwencji medycznej dziecko zostaje zabrane do rogu sali, gdzie położna dokładnie je ogląda. Jeśli natomiast dziecku zagraża jakiekolwiek niebezpieczeństwo zostaje ono oddane pod wnikliwą obserwację lekarza specjalisty. Neonatolog zajmuje się wszystkimi noworodkami, jednak szczególnie dokładnie dogląda te po ciężkim porodzie.

Nawet jeśli poród przebiegł nie bez komplikacji i dziecko zostało odseparowane od mamy zawsze można je odwiedzić w specjalnej sali. Pamiętajmy, że noworodek potrzebuje obecności rodziców w każdej formie.

Pomoce SI!