Czy alkohol może powodować alergię?

Czy alkohol może powodować alergię?

3 lipca 2017 Wyłącz przez Mieczyslaw

Prawdopodobnie każdy z nas ma w swoim otoczeniu przynajmniej kilka osób, które zmagają się z alergią. Przyczyny ich dolegliwości bywają różne – kurz, pyłki kwiatowe czy sierść zwierząt. Jednak zdarzają się również uczulenia spowodowane przez mniej typowe alergeny.

Ciekawostką jest, że alergię może wywoływać na przykład alkohol. Co ciekawe, niektóre jego rodzaje powodują reakcję alergiczną znacznie częściej niż inne. Wśród napojów alkoholowych, które najczęściej wywołują niepożądaną reakcję organizmu jest piwa.

W tej grupie znajdują się także alkohole gatunkowe oraz czerwone wina. Znacznie rzadziej możemy spodziewać się wystąpienia uczulenia po białym winie lub szampanie. Najrzadszą przyczyną uczuleń jest czysta wódka, która jednak w sporadycznych przypadkach może stanowić czynnik ryzyka zaostrzenia astmy.

Napoje alkoholowe mogą zawierać sporo alergenów, wśród których wyróżniamy między innymi owoce czy drożdże. Niektóre z nich, jak np. wino, są także bogatym źródłem histaminy, która odpowiada za występowanie wielu objawów alergicznych.

Zdarza się również, że reakcje uczuleniowe po wypiciu alkoholu związane są z dodatkami, jakimi umilamy sobie jego spożywanie – sokami owocowymi, serami, orzeszkami itp.