Czym zajmuje się przemysł zbrojeniowy?

Czym zajmuje się przemysł zbrojeniowy?

2 marca 2019 Wyłącz przez Mieczyslaw

W obrębie przemysłu ciężkiego możemy znaleźć mnóstwo różnego rodzaju podkategorii, a każda z nich będzie trudniła się pracami w zgoła innej branży. Niektóre z nich mogą budzić spore wątpliwości co do tego, czym w rzeczywistości się zajmują.

W przypadku innych, tak jak przemysłu zbrojeniowego, już sama nazwa wystarczy, by w znacznym stopniu zrozumieć, czym zajmuje się dana branża. Przemysł zbrojeniowy jest dość szczególnym działem gospodarki.

Jego działania kierowane są dla dość wąskiej grupy odbiorców. Z produkowanej w jego obrębie broni czy amunicji w bezpośredni sposób korzysta zaledwie niewielka część społeczeństwa, wiążąca swoje życie z karierą wojskową czy policyjną lub oddająca się pasjom związanym ze strzelectwem.

Nie należy jednak rozumieć tego w ten sposób, jakoby przemysł zbrojeniowy był całkowicie zbędny lub bardzo mocno ograniczony. Przemysł zbrojeniowy także podzielony jest na bardziej specjalistyczne gałęzie.

Można więc wyróżnić organizacje czy przedsiębiorstwa, które trudnią się tylko szczególnymi zadaniami związanymi ze zbrojeniem, jak na przykład wojskowe zakłady lotnicze czy samochodowe oraz stocznie. Należy także wiedzieć, że istnieją specjalnie wykwalifikowane placówki, które produkują podzespoły i sprzęt elektroniczny właśnie na potrzeby wojska – wtedy również zaliczamy je do grupy przedsiębiorstw działających w obrębie przemysłu zbrojeniowego.