Górnictwo to nie tylko wydobycie…

Górnictwo to nie tylko wydobycie…

7 sierpnia 2018 Wyłącz przez Mieczyslaw

Górnik – to słowo prawdopodobnie wywołuje w twojej głowie skojarzenie z ubranym na czarno mężczyzną, który pracuje w kopalni, a co za tym idzie – rzadko kiedy ma szansę zobaczyć dzienne światło. Podświadomie często wyobrażamy sobie jego pracę jako czynności wykonywane za pomocą kilofa. Miałby on służyć do wydobywania czarnych grudek, transportowanych następnie w maleńkich wagonikach.

Czy rzeczywiście tylko to powinno kryć się dla nas pod hasłem „górnictwo”? Jest to dziedzina o wiele bardziej złożona, niż mogłoby wydawać się na pierwszy rzut oka. Zawiera w sobie całe mnóstwo zagadnień, związanych w dużej mierze z higieną i bezpieczeństwem pracy. Jest to zawód podwyższonego ryzyka, wykonywany w dość trudnych warunkach.

Zajmuje się również zagadnieniami z dziedziny transportu, których rozwijanie jest wprost niezbędne do właściwego wykonywania tego specyficznego zawodu. Górnictwo to nie tylko właściwe wydobycie, ale również szeroko pojmowana dbałość o kopalnie. Niewielu z nas wie, że należy je na przykład wietrzyć.

Co więcej, często miejsce wydobycia muszą być odpowiednio pielęgnowane i odwadniane. Na tę branżę składa się również dążenie do ciągłego poprawiania warunków pracy, nie tylko poprzez zmiany prawne, ale również przez rozwijanie technologii.

rozwiązania klasy erp piły