Inteligentna rewolucja w grach

Inteligentna rewolucja w grach

10 lipca 2018 Wyłącz przez Mieczyslaw

Jeśli choć raz grałeś w dowolną, w miarę nową grę komputerową, na pewno zetknąłeś się ze sztuczną inteligencją. Być może wirtualny snajper opracowywał taktykę trafienia Cię prosto między oczy albo cyfrowy ninja próbował sparować Twoje ciosy i powalić Cię na ziemię (a raczej kierowaną przez Ciebie postać). Grając w nowoczesne gry faktycznie można mieć uczucie, że ma się do czynienia z przeciwnikiem obdarzonym rozumem.

Nawet jeśli skryptom daleko to ludzkiej inteligencji, często komputer zachowuje się bardzo przebiegle. Nie zawsze tak było. Śmiało można powiedzieć, że sztuczna inteligencja zrewolucjonizowała rynek gier komputerowych.

Starsi gracze doskonale pamiętają choćby klasyczne Mario. Tam też mijało się masę przeciwników a nawet walczyło z bossem na końcu każdego poziomu. Jednak wszyscy wrogowie wykonywali po prostu cykliczne, przewidywalne ruchy.

A gracz musiał jedynie popisać się zręcznością w omijaniu przeszkód. Dzisiaj gry niejednokrotnie wymagają szybkiego myślenia. W końcu sam przeciwnik jest niemal myślącą istotą.

Inteligentną przynajmniej w świecie gry.

ohmeg.pl