Inteligentne rozpoznawanie obrazów

Inteligentne rozpoznawanie obrazów

12 czerwca 2018 Wyłącz przez Mieczyslaw

Gdy widzisz twarz kogoś znajomego, natychmiast ją rozpoznajesz. Od razu przypominasz sobie imię, nazwisko i ważniejsze momenty, które spędziliście razem. Wiesz co powiedzieć i czego się spodziewać. Czy komputery też mogą nabyć taką umiejętność? Tak, jeśli zostaną wyposażone w nowoczesne systemy rozpoznawania twarzy.

Choć każdy człowiek wygląda inaczej, to jednak nasze twarze powstają zgodnie z genetycznym schematem. Gdyby dokładnie zmierzyć facjaty wszystkich mieszkańców Ziemi, moglibyśmy określić np. maksymalną i minimalną długość nosa czy średnią odległość oczu od nosa i ust. A to znaczy, że ludzkie twarze da się opisać w liczbach.

Co za tym idzie, możliwe jest również napisanie programu, który na kolorowej grafice wychwyci zbiór pikseli układających się w schemat ludzkiej twarzy. Podobne oprogramowanie jest już dziś stosowane. Tak właśnie działa wykrywanie twarzy w aparatach fotograficznych albo w systemach inteligentnego domu. Rozpoznawanie twarzy bywa też bardzo przydatne przy zabezpieczaniu komputerów osobistych.

jakie sluchawki bezprzewodowe douszne polecacie?