MDM dla Młodych, jak z niego skorzystać kupując nieruchomość u dewelopera?

11 sierpnia 2017 Wyłącz przez Mieczyslaw

Program Mieszkanie dla Młodych to państwowa pomoc w nabywaniu pierwszego lokum. Jego celem jest to aby osoby młode wchodzące dopiero w dorosłe życie miały możliwość posiadania mieszkania. Kiedy okazuje się, że jest szansa na otrzymanie kredytu hipotetycznego można wystąpić o dopłatę od państwa. To bardzo istotna pomoc finansowa, jaka wielu ludziom przybliżyła własne cztery kąty. Warto o nią dopytać u dewelopera i przede wszystkim w banku. Jakie są kryteria otrzymania wsparcia? Jaka może być wielkość finansowej pomocy? Co na nią wpływa? Tego dowiesz się czytając poniższy artykuł.

Warunki do spełnienia

Chcąc podjąć inwestycje w nieruchomości kupowane prosto od dewelopera i jednocześnie skorzystać z pakietu pomocy udzielanej przez polskie państwo, należy spełniać następujące wytyczne: Nie można mieć więcej niż 35 lat. Kiedy o dofinansowanie ubiega się małżeństwo to najważniejszy jest wiek młodszego z partnerów. Należy podkreślić, iż osoba niezamężna także ma prawo ubiegać się o MDM.

Od 2015 roku pary, które posiadają minimum trójkę dzieci nie musza spełniać kryterium wieku do 35 lat. Dofinansowanie można otrzymać tylko i wyłącznie na nieruchomości zupełnie nowe, które wykupuje się od dewelopera lub spółdzielni mieszkaniowej. Zmiana zapisów prawnych obowiązująca od 2015 roku, wskazuje jednak że można również uwzględniać pod zakup mieszkania i domy pochodzące z rynku wtórnego. To dobre rozwiązanie, ponieważ często są one tańsze. Trzeba zwracać szczególna uwagę na wytyczne odnoszące się do limitów cen mieszkań lub domów, które określają możliwość uzyskania MDM. Limity te są zamieszczane w ogłoszeniach Wojewodów. Kolejne limity odnoszą się do powierzchni nieruchomości. Maksymalna wielkość powierzchni użytkowej mieszkania, jaka może uzyskać pomoc finansową to 75 metrów kwadratowych. Jeżeli interesujesz się nabyciem domu jednorodzinnego limit ten jest większy, bo wynosi 100 metrów kwadratowych.

Nie wolno brać kredytu hipotecznego na czas krótszy niż 15 lat i nie może on być w innej walucie niż polski złoty. Zasób własnych środków finansowych nie powinien w żadnym wypadku przekraczać 50% wartości ceny mieszkania, które ma zostać wykupione. Pomoc finansową kieruje się także do rodzin wielodzietnych. Im więcej małżeństwo ma dzieci tym większe jest dofinansowanie.

Zmiany po 2015 roku dały nowe stawki dofinansowania od państwa

• 10% otrzymują osoby i rodziny bezdzietne;
  • 15% otrzymują osoby i rodziny z jednym dzieckiem;
  • 20% otrzymują osoby i rodziny z dwójką potomstwa;
  • 30% otrzymują osoby i rodziny mające minimum trójkę dzieci;

Dzięki MDM deweloperzy w Polsce zaczęli sprzedawać znacznie więcej mieszkań niż przed wprowadzeniem tej formy pomocy finansowej. Dużo młodych osób zyskało szanse na zupełnie nowy start i etap. Warto zainteresować się tym rozwiązaniem dążąc do własnych czterech kątów. Nic nie trwa wiecznie i państwowe wsparcie finansowe zbliża się do końca. Dlatego nie warto zwlekać.

Lepiej już teraz zapoznać się z listą banków umożliwiających skorzystanie z wsparcia MDM i złożyć odpowiednie dokumenty. .