Najczęstsze przyczyny bólu żołądka i sposoby na ich wyeliminowanie

Najczęstsze przyczyny bólu żołądka i sposoby na ich wyeliminowanie

27 sierpnia 2017 Wyłącz przez Mieczyslaw

Ból żołądka to jedna z najczęstszych dolegliwości, jakie nas spotykają. Objawia się on przede wszystkim bólem brzucha, ale to mogą być także niestrawności, biegunka, wzdęcia czy zgaga. Tak czy siak, z każdym bólem trzeba walczyć, a najlepiej tę walkę rozpocząć od poznania przyczyny. Tylko w ten sposób będziemy bowiem mogli zwalczyć ból właśnie u przyczyny, a więc w sposób skuteczny. Dodatkowo, sprawdzimy też, czy ból żołądka nie jest przypadkiem spowodowany czymś poważniejszym, co wymagałoby wizyty u specjalisty. Warto jednak przy tym pamiętać, że o problemach z żołądkiem mogą zwiastować także inne, często nawet nietypowe objawy jak chociażby nawrotowe zapalenia uszu. Z kolei sam ból żołądka może być tylko preludium do czegoś zupełnie innego jak na przykład problemy kardiologiczne. W związku z tym trzeba po prostu poszukać przyczyny oraz uważnie obserwować reakcje naszego organizmu. W ten sposób będziemy mogli dojść do sedna sprawy, a w razie konieczności pomóc lekarzowi w ewentualnej diagnozie. Tak czy siak, ból żołądka najczęściej występuje w następujących sytuacjach:

  • przeziębienie,
  • przejedzenie,
  • zbyt duży stres,
  • problemy z sercem,
  • zatrucie pokarmowe,
  • refluks żołądkowo-przełykowy,
  • choroba wrzodowa,
  • zapalnie żołądka,
  • rak żołądka.

Przyczyn może być więc bardzo dużo i niekiedy ból żołądka możemy odczuwać tylko dlatego, że jesteśmy przeziębieni albo zjedliśmy zbyt dużo. Żołądek niezbyt dobrze znosi też sytuacje stresowe, dlatego warto unikać większego stresu – nie jest to w dzisiejszych czasach łatwe zadanie, natomiast z pewnością prowadzenie zdrowego i aktywnego trybu życia powinno w tym pomóc.

Ból żołądka to także jedno z najczęstszych objawów zatrucia pokarmowego, zaraz obok biegunki czy wymiotów. Na całe szczęście, odpoczynek oraz bardzo restrykcyjna dieta pozwolą dojść do siebie najczęściej już w ciągu kilku dni. Podobnie jest zresztą w przypadku tak zwanego refluksu żołądkowo-przełykowego, którego objawami prócz bólu żołądka są również zgaga czy cofanie niewielkich ilości zjedzonego pokarmu do jamy ustnej. Refluks wymaga leczenia, tym bardziej że niekiedy może być całkiem groźny i skończyć się koniecznością wizyty u chirurga. Pomóc tymczasem może zmiana diety lub ogólnie trybu życia. Często ból żołądka może doprowadzić do wykrycia. zupełnie innych problemów w naszym organizmie – bardzo często bowiem problemy z niestrawnością są pierwszym znakiem problemów kardiologicznych, a ból żołądka może również oznaczać zawał serca.

Jak pozbyć się bólu żołądka – przyczyny bólu i leczenie

Niekiedy ból żołądka zwiastuje też nieco poważniejsze choroby układu pokarmowego jak na przykład chorobę wrzodową spowodowaną występowaniem bakterii. Walczyć z taką chorobą możemy tylko poprzez leczenie określone przez lekarza, który wpierw powinien przeprowadzić dokładne badania, w tym między innymi gastroskopię. Z chorobą wrzodową często jest bowiem mylone na przykład zapalenie żołądka, które z jednej strony również może zostać wywołane przez bakterie, ale z drugiej strony przyczyny można także szukać między innymi w czynnikach chemicznych jak niektóre leki czy alkohol. Jedną z najpoważniejszych przyczyn bólu żołądka może być rak żołądka – szczególnie, jeśli bólowi towarzyszą również nudności, wymioty, zgaga czy wzdęcia. W takiej sytuacji konieczna jest jak najszybsza wizyta u specjalisty.

www.spolkamedycznajesionowa.pl