Szczepienia osób z alergią

Szczepienia osób z alergią

8 lipca 2018 Wyłącz przez Mieczyslaw

Alergia zalicza się do chorób cywilizacyjnych. Wyróżniamy kilka typów tej choroby: alergię pokarmową, wziewną czy kontaktową. W przypadku osób ze stwierdzoną alergią istnieje sporo obaw związanych z zasadnością stosowania szczepień. W szczególności dotyczy to małych dzieci.

Tymczasem, jak dowodzą badania wielu renomowanych instytucji, osoby z alergią powinny być szczepione. Dzieci należy szczepić zgodnie z obowiązującym kalendarzem szczepień. Nie wykazano bowiem, żeby szczepienia negatywnie wpływały na reakcje alergiczne. Nie zaobserwowano również zwiększonej częstotliwości występowania niepożądanych odczynów poszczepiennych u alergików.

Istnieją jednak pewne ograniczenia. Szczepienia mogą być wykonywane wyłącznie w okresie remisji choroby. Nie należy szczepić dziecka w przypadku zwiększonego stężenia alergenów w powietrzu. W szczególności dotyczy to pylenia traw czy krzewów.

Szczepionka nie może być podawana w tym samym czasie, co leki odczulające. Jedynym przeciwwskazaniem do stosowania szczepień jest wystąpienie reakcji anafilaktycznej.