Szczepionka przeciw różyczce

Szczepionka przeciw różyczce

20 lipca 2018 Wyłącz przez Mieczyslaw

Różyczka zalicza się do chorób zakaźnych. Wywoływana jest przez wirusy różyczki. Choroba ta najczęściej rozwija się u dzieci. W tej grupie wiekowej ma zazwyczaj łagodny przebieg.

Choroba może się rozpowszechniać poprzez drogę kropelkową. Znana jest także postać różyczki wrodzonej. Wówczas drobnoustroje przedostają się przez łożysko i infekują płód. Różyczka najczęściej występuje w okresie zimowo-wiosennym.

Dostępne w Polsce szczepionki zawierają żywe drobnoustroje, które pozbawione są zaraźliwości. Obecnie stosuje się szczepionkę skojarzoną, która jednocześnie zabezpiecza nie tylko przed różyczką, ale także przed świnką i odrą. Szczepionka jednoskładnikowa nie jest dostępna. Szczepionki przeciw różyczce są obowiązkowe oraz bezpłatne w przypadku kilkumiesięcznych niemowląt oraz starszych dzieci.

U tych drugich stosuje się szczepienia uzupełniające. Dla osób, które nigdy nie były szczepione przeciw tej chorobie, są to szczepienia zalecane. Dotyczy to także młodych kobiet, które pracują np. w żłobkach lub w przedszkolach.