Zainteresowania dzieci czy ich rodziców?

18 marca 2019 Wyłącz przez Mieczyslaw

Dzieci szybko dorastają, robią się ciekawe świata i chcą się rozwijać. Często rodzice są bardzo mądrzy, umieją obserwować swoje maluchy i umieją je dobrze pokierować, ale zdarzają się też sytuacje, kiedy rodzice na siłę starają się dziecko zarazić pasją. To nie kończy się dobrze i należy tego unikać. Niestety wielu rodziców chce aby dziecko robiło to, co oni uważają za ciekawe, ważne i atrakcyjne.

Często rodzice mają swoje, niespełnione ambicje sportowe czy artystyczne i zmuszają dziecko, aby osiągnęło ono sukces jakby za nich. To nigdy nie jest dobra droga. Rodzice powinni nauczyć się rozdzielać swoje zainteresowania od tego, co lubi dziecko. Oczywiście, gdy dziecko jest małe, obowiązkiem rodziców jest podsuwanie im pewnych pomysłów, zarażanie ich pasjami, zainteresowaniami.

Ale ważne jest aby pokazać dziecku kilka możliwości i dać mu możliwość wyboru. Skoro dziecko nie czuje się dobrze na rowerze czy w basenie nie róbmy z niego na siłę sportowca. Jeśli nie lubi grać na pianinie i płacze siadając przed instrumentem nie zmuszajmy go. Z pewnością znajdzie się coś innego.