Jakie dokładnie objawy występują przy anemii?

Jakie dokładnie objawy występują przy anemii?

28 czerwca 2018 Wyłącz przez Mieczyslaw

Objawy niedokrwistości czyli anemii to osłabienie, uczucie zmęczenia i znużenia nie ustępujące po odpoczynku. Jest to doznanie, które towarzyszy dziś wielu osobom, łatwo je więc zlekceważyć i uznać, że po prostu potrzebujemy dłuższego urlopu. Często jest tak, ale trzeba być przy okazji czujnym by nie przegapić anemii.

Przede wszystkim trzeba popatrzeć w lustro. Objawy anemii to także blada i skłonna do przesuszenia skóra oraz blade błony śluzowe. Widać to na wargach, które robią się bledsze, a jeszcze lepiej na spojówkach oczu.

Gdy odchylimy dolną powiekę normalnie powinniśmy zobaczyć żywo czerwone wnętrze. Jeśli powieki są jasne i blade – można podejrzewać anemię. Na niedokrwistość bardzo reagują także włosy – więc objawy anemii to włosy przesuszone, łamliwe i ich wypadanie.

Jeśli łatwo łapie nas zadyszka po podbiegnięciu do autobusu czy podejściu paru schodków – to też może być objaw anemii. Inne dość charakterystyczne objawy anemii to również: kołatanie serca (często myślimy, że to nerwica), problemy z pamięcią i koncentracją (wszystko przez przemęczenie i stres – myślimy) oraz senność i skłonność do depresji. Objawem anemii mogą być także zawroty głowy.