Jak często odrobaczać psa?

Jak często odrobaczać psa?

1 września 2017 Wyłącz przez Mieczyslaw

Choroby pasożytnicze są niestety bardzo powszechne w świecie zwierząt i bardzo często dotykają naszych czworonożnych przyjaciół. Mowa tutaj o psach, przy czym choroby te u dorosłych osobników mają często przebieg bezobjawowy, niosąc o wiele większe zagrożenie dla młodszych osobników. W każdym przypadku mamy też do czynienia z nosicielem pasożyta, a bliższy kontakt z człowiekiem może sprawić, że zarażony będzie także ludzki organizm.

Dlatego prócz dbania o własne zdrowie powinniśmy dbać także o zdrowie naszych futrzaków. W tym może pomóc tzw. odrobaczanie, ale nie każdy wie, jak często powinien zabierać psa do weterynarza w tym właśnie celu.

Eksperci podkreślają, że istnieje dużo różnych koncepcji w tym temacie, jednak zaleca się, aby młodsze osobniki – które nie mają jeszcze dobrze wykształconego układu odpornościowego – odrobaczać przynajmniej kilkanaście razy w ciągu pierwszych miesięcy życia, natomiast jeśli chodzi o starsze osobniki to powszechnie przyjętą praktyką są co najmniej cztery odrobaczenia w ciągu roku.

szkodniki.orientacja.net.pl